AfroPolak wśród nacjonalistów na Malcie: jak pogardzić rokiem 2020 i stać się inspiracją


Dziś zbaczam nieco z opisywania moich podróży i przenoszę się z wami na gorącą Maltę. Prawdę mówiąc, już wcześniej myślałam o tym, by opisać tamtejsze życie codzienne emigranta - szczególnie, że Paweł, mój kolega, jest tam od kilku miesięcy. Zanim jednak wyszłam z inicjatywą, materiał na artykuł pojawił się sam, bo Paweł postanowił trochę namieszać w Valletcie, stolicy Malty. A co dokładnie zrobił, tego dowiecie się poniżej!

Epidemia koronawirusa, zabójstwo George’a Floyda i polityczne utarczki… rok 2020 nie przestaje nas zaskakiwać i szokować. Niektórzy zwracają na to uwagę w dość osobliwy i oryginalny sposób, tak jak właśnie Paweł August Ch., młody czarnoskóry Polak, który aktualnie pracuje na Malcie. Gdy na początku czerwca w Valletcie odbywały się protesty na tle rasowym, wbił się z wymownym plakatem w środek skandujących ludzi, by niedługo potem stać się gwiazdą maltańskiego internetu.


fragment artykułu z Times of Malta, opisującego wydarzenia w Valletcie z 8 czerwca. To właśnie to zdjęcie stało się potem obiektem dyskusji. Cały artykuł tutaj: https://timesofmalta.com/articles/view/anti-racism-protesters-in-valletta-confronted-by-self-described.797277

Wszystko zaczęło się od zdjęcia, na którym grupa maltańskich nacjonalistów wznosi okrzyki przeciwko imigrantom i odbywającej się równolegle demonstracji Black Lives Matter. Na zdjęciu wyróżnia się jedna postać: czarnoskóry chłopak w kasku, pokazujący plakat z napisem „FUCK 2020! LIKE 4 REAL, MY NIGGA XD” (Pieprzyć 2020 rok! Ale tak na serio, moje drogie czarnuchy xd). Dzięki temu nietypowemu transparentowi fotografia szybko stała się sławna na całej wyspie, której społeczność jest stosunkowo mała. Internauci zaczęli się zastanawiać: kim jest ten niepasujący do reszty koleś? Co to za napis? Sprawdzili jego profil na Facebooku, pogratulowali odwagi, ogłosili swoim bohaterem, a nawet napisali o nim osobny wpis na portalu lovinmalta.com.


Gdyby nie to, że chłopak, o którym mowa, to nie tylko Polak, ale w dodatku mój kolega i dawny współlokator, to pewnie nie zajmowałabym się tym tematem. Ale kiedy Paweł pokazał mi, jakie zainteresowanie wzbudził, pomyślałam, że muszę to opisać. Ten post jest więc wyrazem wsparcia dla niego i zarazem wolnym tłumaczeniem artykułu, który oryginalnie ukazał się po angielsku tutaj:


https://lovinmalta.com/news/news-human-interest/behind-the-meme-black-rapper-who-found-himself-amidst-anti-migrant-protesters-in-valletta-speaks-out/


Zacznijmy od początku. Tamtego dnia, 8 czerwca, odbyło się w Valletcie kilka pokojowych demonstracji. Jedna upamiętniała śmierć George’a Floyda, druga afrykańskiego imigranta, zastrzelonego przez byłych maltańskich żołnierzy. Na ulicę wyszli też nacjonaliści próbujący spacyfikować ludzi, którzy demonstrowali pod parlamentem i puszczali w obieg banery z różnymi oryginalnymi i kontrowersyjnymi napisami.Paweł wymyślił swój własny slogan i nakreślił go markerem na odwrocie obrazu, który dostał od znajomego. Szedł na protest Black Lives Matter drogą, którą podążali także nacjonaliści. Wtedy jeszcze nie wiedział, co to dokładnie za grupa, aż podszedł do niego policjant i pomógł przejść na drugą stronę ulicy, gdzie szły osoby popierające równe traktowanie osób czarnoskórych.

Napięcie między dwiema grupami rosło, nacjonaliści szli jak na starcie. W tłumie byli też fotografowie, a Paweł wyłapał jednego, celującego w niego aparatem. Jak mówi, poczuł, że była to jedyna szansa, by sprowokować plakatem i ustawił się do zdjęcia, pokazując swój napis. Sekundę później ten moment był już uwieczniony, by wkrótce potem stać się hitem maltańskiego internetu.

„FUCK 2020! LIKE 4 REAL, MY NIGGA XD” - w tym krótkim, choć wymownym zdaniu Paweł zawarł sarkastyczne przesłanie. Tłumaczy, że pokazał w ten sposób swój sprzeciw wobec szeroko pojętym systemom władzy i wobec tego, co wydarzyło się w tym roku. Chciał tym samym wyrazić szacunek dla akcji Black Lives Matter i wszystkich dyskryminowanych. Nie podejrzewał jednak, że jego jednoosobowa manifestacja wywoła taką falę reakcji.

- Chciałem dać ludziom do myślenia. W szkole zawsze występowałem w roli prześmiewcy. Byłem tym gościem, który siedzi w ostatniej ławce, ale jednocześnie dokładnie wie, o co mu chodzi. Wyznaję zasadę, że wszędzie tam, gdzie ludzie walczą przeciwko nadużyciom i strachowi, przydaje się też doza miłości i śmiechu – dodaje.


Przypadkowe znalezienie się wśród protestujących nacjonalistów, a potem prywatna eskorta przez policję – cała ta sytuacja sprawiła, że Paweł poczuł się nie tyle zmieszany, co mile zaskoczony. Nie spodziewał się takiego zachowania funkcjonariusza, tym bardziej, że protesty rozpoczęły się przecież od brutalnego potraktowania George’a Floyda przez policjanta właśnie.


Paweł August Ch. to postać niezależnej warszawskiej sceny hip-hop. Wydaje kawałki pod pseudonimem H35 i współpracował z takimi artystami jak Chris Carson, Zbylu, NWS czy Johny Beats. Ostatnio brał też udział w akcji #hot16challenge2 – w teledysku do dwuminutowego kawałka widzimy go idącego ulicami miasteczka Sliema i St. Julian’s podczas udawanej transmisji na żywo na Instagramie, którą śledziło 4 tysiące osób.

Z kolei utwór „Prolog” z albumu Szczerze Wątpię ma ponad 13 tysięcy wyświetleń na YouTube, a dzięki nowym fanom z Malty będzie ich zapewne dużo więcej. Bo nie da się ukryć, jego wystąpienie w czasie protestu porwało wielu ludzi. Niektórzy komentują go tak:


"This guy is an absolute legend" (ten gość to absolutna legenda)

"he is my new hero for 2020" (to bohater tego roku)

"A black Polish amongst Nazis… This guy deserves to become president of the universe xD" (czarnoskóry Polak wśród nazistów… chłopak powinien zostać prezydentem galaktyki xD)Innym dowodem na to, że Paweł stał się inspiracją jest sarkastyczny mem, w którym w roli głównej występuje Owen Bonnici, maltański minister edukacji i zatrudnienia. Polityk nagrał wcześniej wideo, w którym pokazuje plakat z flagą kraju w kształcie serca. Miało być to gestem solidarności z obywatelami Malty w okresie dystansu społecznego spowodowanego pandemią, tymczasem stało się obiektem żartów. Na wyciętym z nagrania i przerobionym kadrze minister trzyma w ręku…transparent z legendarnym już hasłem Pawła.

źródło: Malta Gifs+


Kiedy wieść o incydencie podczas protestu dotarła do szerokiego grona odbiorców na Malcie, a Paweł zasugerował, że artykuł na jego temat powinien zostać przetłumaczony na język polski, od razu zaoferowałam swoją pomoc. Wprawdzie mój wpis nie jest typowym przekładem, a bardziej parafrazą oryginalnego tekstu, ale mam nadzieję, że dałam radę i że zajęcia z tłumaczeń na studiach się przydały ;)


Do następnego!

318 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

©2020 by OCZAMI KAROLINY. Created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now